ICOM UMAC-ის პრემია 2023
ICOM UMAC-ის პრემია დაწესდა 2016 წელს საუნივერსიტეტო მუზეუმებისა და კოლექციების მასპინძელ უნივერსიტეტებზე, თემებსა და თანამედროვე საზოგადოებაზე გავლენისა და როლის ხაზგასმის მიზნით.
UMA-ის პრემიის კონკურსის ფარგლებში ფასდება მთელი მსოფლიოს საუნივერსიტეტო მუზეუმებისა და კოლექციების მიღწევები და ინოვაციური მიდგომები. კონკურსი ხაზს უსვამს მუზეუმებისა და კოლექციების ბოლო წლების გამორჩეულ როლს თეორიისა და პრაქტიკის ყველა სფეროში, განსაკუთრებით კი, ინტერდისციპლინარული მიდგომების მიმართულებით.
UMAC-ის პრემიაზე შესაძლებელია იმ პროექტებისა და ინიციატივების წარდგენა, რომელიც ბოლო 3 წლის მანძილზე შეიქმნა და განხორციელდა. პროექტები შეიძლება მოიცავდეს მუზეუმებისა და კოლექციების თეორიისა და პრაქტიკის ყველა სფეროს, მათ შორის გამოფენას, განათლებას, კონსერვაციას, სწავლებას, კვლევას, მენეჯმენტსა და ბიზნეს-მოდელებს, დიზაინსა და არქიტექტურას, ეთიკას, უნივერსიტეტისა და საზოგადოების სერვისებს, მუზეოლოგიის სტრატეგიულ დაგეგმვას და მიღწევებს.
ყველა საუნივერსიტეტო მუზეუმი და კოლექცია დაშვებულია პრემიისთვის მათი მდებარეობის, ტიპისა და მასშტაბის მიუხედავად. ნომინანტი არ უნდა იყოს UMAC-ის წევრი, თუმცა, წარდგენილი უნდა იყოს UMAC-ის ორი წევრის მიერ.
კრიტერიუმები
პროექტებსა თუ ინიციატივებში უნდა აისახოს: i) ინოვაცია/კრეატიულობა; ii) სრულყოფილება; iii) იდეები, რომელიც შეიძლება გამოყენებული იქნეს სხვა საუნივერსიტეტო მუზეუმებისა და კოლექციების მიერ გეოგრაფიის, მასშტაბისა და მდებარეობის მიუხედავად; iv) როლი და გავლენა მასპინძელ უნივერსიტეტში, თემებსა და ზოგადად, საზოგადოებაზე.
ნომინაციები ონლაინ წარდგენილი უნდა იქნეს UMAC-ის ორი წევრის მიერ. ნომინანტებს შეუძლიათ საკუთარი თავის დასახელება. გთხოვთ, გაეცნოთ UMAC Awards-ის წესებს, ასევე იხილეთ PDF ფორმის ნიმუში აქ.

The UMAC AWARD was created in 2016. It honours excellence and innovation in university museums and collections worldwide. It seeks to distinguish recent outstanding contributions to all areas of museum and collections theory and practice, particularly those with interdisciplinary approaches and potential wide application.
Projects and initiatives eligible to the UMAC AWARD must be less than 3 years old at the time of the nomination. They may cover all areas of museums and collections theory and practice, including exhibition, education, conservation, teaching, research, management and business models, design and architecture, ethics, service to the university and the public, strategic planning, and advances in museology.
All university museums and collections are eligible regardless of their location, type or size. Nominees do not have to be UMAC members. However, they must be nominated by two UMAC members.
Projects or initiatives nominated must demonstrate: i) innovation/creativity; ii) excellence; iii) transferability of ideas that can be adopted by other university museums and collections regardless of geography, size or location; and iv) impact on the host university, the community or society at large.
Nominations must be made online by two UMAC members in good standing. Nominators can nominate themselves. If you are thinking of making a nomination, please read the UMAC Award Rules and, for reference, check the PDF sample of the form here.