თბილისის მუზეუმების გაერთიანების საქმიანობის აღიარება ევროპის მუზეუმების აკადემიის 2023 წლის კონკურსში
21 სექტემბერი, 2023
ვულოცავთ ICOM-ის ინსტიტუციურ წევრს - თბილისის მუზეუმების გაერთიანებას ევროპის მუზეუმების აკადემიის 2023 წლის კონკურსის ჟიურის მიერ სპეციალურ აღიარებას, რომლის თანახმად "თბილისის მუზეუმების გაერთიანება თავისი კოლექციებით, საგანმანათლებლო პროგრამებითა და აქტივობებით შთააგონებს ვიზიტორებს, დაფიქრდნენ ისტორიულ და საზოგადოებრივ გამოწვევებზე, გამარჯვებული მუზეუმი ქმნის სამუზეუმო ქსელს ისტორიის და კოლექციების გამოყენებით და აკავშირებს საზოგადოებას თანამედროვეობასთან. თბილისის მუზეუმების გაერთიანება აჩვენებს შემოქმედებით მიდგომას ცოდნის განვითარების, ინტერპრეტაციისა და სოციალური პასუხისმგებლობის მიმართ და წარმოდგენილ მუზეოგრაფიაში ითვალისწინებს რთულ გეოგრაფიულ და ისტორიულ კონტექსტს".
2023 წლის 14-16 სექტემბერს ჩატარდა ევროპის მუზეუმების აკადემიის კონფერენცია და კონკურსის გამარჯვებულთა დაჯილდოების ცერემონიალი, რომლის ფარგლებშიც ჟიურის მიერ გამოვლინდა სამი პრემიის - ხელოვნების მუზეუმის პრემია - M.A.K – თანამედროვე ხელოვნების მუზეუმი; DASA-ს პრემია - უნგრეთის ფულის მუზეუმი, ბუდაპეშტი; ლუიჯი მიკელეტის პრემია - დანიის ლტოლვილთა მუზეუმი - და ორი სპეციალური აღნიშვნის გამარჯვებული: თბილისის მუზეუმების გაერთიანება (საქართველო) და კიევის მეორე მსოფლიო ომის ეროვნული მუზეუმი  (უკრაინა). ევროპის მუზეუმების აკადემია (EMA) 2009 წელს დაარსდა და აერთიანებს სამუზეუმო სფეროს სხვადასხვა მიმართულების ექსპერტებს, ევროპის მუზეუმების ლიდერებს, სამუზეუმო და საგამოფენო საქმის თეორეტიკოსებს, კურატორებს და სხვა. ყოველწლიურად, ევროპის მუზეუმების აკადემია კონკურსის შედეგად აჯილდოვებს მუზეუმებს, სამუზეუმო ინსტიტუციებსა და ინდივიდუალურ პირებს ხელოვნებისა და კულტურული მემკვიდრეობის ინტერპრეტაციის, საზოგადოებისთვის ხელმისაწვდომობის გაზრდის მიმართულებით მოწინავე აქტივობებისთვის. [gallery size="medium" ids="2701,2699,2697,2709,2705,2712"]

Special recognition of Tbilisi Museums Union activities at the 2023 competition of the European Museum Academy
21th september, 2023
We would like to extend congratulations to the ICOM Institutional member - Tbilisi Museums Union for its Special Recognition Award at the EMA 2023 Awards by the European Museum Academy. The jury recognizes, that "Bringing Tbilisi museums together with their collections, educational programs and activities to inspire visitors to think about historical and societal challenges, the winning museum creates a museum network using history and collections and connects society with modernity. Tbilisi Museums Union shows a creative approach to knowledge development, interpretation and social responsibility and takes into account the complex geographical and historical context in the presented museography".
On September 14-16, 2023, the conference of the European Museum Academy and the awarding ceremony were held, within the framework of which the jury identified three awards - the art museum award - M.A.K - Museum of Modern Art; DASA Award – Hungarian Money Museum, Budapest; Luigi Micheletti Award – Danish Refugee Museum – and winner of two special awards: Tbilisi Museums Union (Georgia) and Kyiv National Museum of the history of Ukraine in the Second World War (Ukraine).
The European Museum Academy - EMA was founded in 2009 and unites experts from various areas of the museum field, leaders of European museums, theoreticians of museum and exhibition work, curators and others. Every year, the Academy of European Museums, as a result of the competition, awards museums, museum institutions and individuals for advanced activities in the course of the interpretation of art and cultural heritage, increasing access to the public.