ICOM-ის (მუზეუმების საერთაშორისო საბჭო) 27-ე გენერალური კონფერენცია, რომელიც 11–17 ნოემბერს დუბაიში გაიმართა თემით „მუზეუმების მომავალი სწრაფად ცვალებად საზოგადოებებში“ ისტორიულ მოვლენად იქცა: ICOM-ის ...
დაწვრილებით01 აპრილი, 2025
მუზეუმის საერთაშორისო დღე, მუზეუმების საერთაშორისო საბჭოს (ICOM) ინიციატივით, ყოველწლიურად 18 მაისს აღინიშნება. ეს გლობალური ღონისძიება ხაზს უსვამს მუზეუმების ტრანსფორმაციულ როლს თანამედროვე საზოგადოების ...
დაწვრილებით30 მარტი, 2025
ICOM IMREC (საერთაშორისო კვლევისა და გაცვლის პლატფორმა) იწყებს ახალ ინიციატივას — კვლევითი სტიპენდიების პროგრამას ციფრული ლიდერობის მიმართულებით, რომელიც მიზნად ისახავს სამუზეუმო სფეროს პროფესიონალთა მხარდაჭერას ...
დაწვრილებით25 თებერვალი, 2025
სახლ-მუზეუმების საერთაშორისო დღე თემით “ხსოვნა და პიროვნებები” პირველად 2025 წლის 5-6 აპრილს გაიმართება.საერთაშორისო ინიციატივა იტალიის ეროვნული ასოციაციის „მემორიალური სახლები“ (Houses of Memory, Italy), ...
დაწვრილებით18 თებერვალი, 2025
EMF – ევროპის მუზეუმების ფორუმი აცხადებს განაცხადების მიღებას 2026 წლის ევროპის წლის მუზეუმის პრემიაზე – EMYA (European Museum of the Year Award).განაცხადების მიღების ბოლო ვადა: 2025 წლის 1 აპრილი.ევროპის ...
დაწვრილებით18 იანვარი, 2025
მემკვიდრეობის მდგრადობის გაძლიერება: ICOM ევროპის 2024 წლის სასწავლო კურსის ანგარიში მიმოხილვა ICOM ევროპის 2024 წლის სასწავლო კურსში „მემკვიდრეობის მდგრადობა: კულტურული მემკვიდრეობის დაცვა ...
დაწვრილებით17 იანვარი, 2025
კოსტა კარასის სახელობის 2025 წლის პრემია ევროპის მოქალაქეებისთვის საფრთხის ქვეშ მყოფი მემკვიდრეობის დაცვის მიმართულებით. განაცხადების მიღების ვადა: 2025 წლის 3 თებერვალი Europa Nostra და ELLINIKI ...

ICOM Dubai 2025: Key Outcomes of the 27th General Conference and the Participation and Achievements of the Georgian Delegation
17th november, 2025
The 27th General Conference of ICOM (the International Council of Museums), held in Dubai from 11 to 17 November under the theme “The Future of Museums in Rapidly Changing Societies,” marked a historic ...
International Museum Day 2025 – The Future of Museums in Rapidly Changing Communities
01th april, 2025
Every year, on 18 May, the International Council of Museums (ICOM) organises International Museum Day (IMD), a global event highlighting the transformative role of museums in society. In 2025, IMD will ...
Call for Proposals: ICOM-IMREC Research Fellowships in Digital Leadership
30th march, 2025
ICOM IMREC is launching the Research Fellowships in Digital Leadership, supporting museum professionals in advancing digital transformation.This initiative aims to develop a global network of digital leaders ...
International House Museum Days – 5-6 April 2025 Call
25th february, 2025
The first edition of the International House Museum Days will take place on April 5-6, 2025, under the theme “Memory and Personalities.”This international initiative, organized by the Italian National ...
Applications for EMYA 2026 Are Now Open!
18th february, 2025
The European Museum of the Year Award (EMYA) is now accepting applications for its 2026 edition. This prestigious award recognizes excellence and innovation in the museum sector across Europe.Application ...
Report: ICOM Europe 2024 Training Series in Tbilisi
18th january, 2025
Building Heritage Resilience: Report on the ICOM Europe 2024 Training Series in Tbilisi Overview The ICOM Europe 2024 Training Series, “Heritage Resilience: Safeguarding Cultural Legacy in Crisis ...
Apply Now: Costa Carras European Citizens Awards for the Safeguard of Endangered Heritage 2025
17th january, 2025
Apply Now: Costa Carras European Citizens Awards for the Safeguard of Endangered Heritage 2025 Deadline: 3 February 2025 Europa Nostra and ELLINIKI ETAIRIA – Society for the Environment and Cultural ...