2023 წლის 28 თებერვლამდე ICOM საქართველო აცხადებს ახალი წევრების მიღებას მუზეუმების საერთაშორისო საბჭოში - ICOM. ICOM, რომელიც აერთიანებს 142 ქვეყნის 50 000-მდე წევრს, წარმოადგენს მუზეუმის პროფესიონალთა ...
დაწვრილებით15 დეკემბერი, 2022
ძვირფასო წევრებო, გაცნობებთ, რომ ICOM-ის წევრობის განახლება დაიწყო 2022 წლის 17 დეკემბრიდან და გაგრძელდება 2023 წლის 28 თებერვლის ჩათვლით. წევრობის განახლებასთან დაკავშირებით, გთხოვთ, გაეცნოთ შემდეგ ...
ძვირფასო წევრებო როგორც თქვენთვის უკვე ცნობილია, უკანასკნელი თვეების განმავლობაში ICOM-ის წევრებს (როგორც საქართველოს, ისე სხვა ქვეყნების მოქალაქეები) საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის ...
ICOM - Მუზეუმების საერთაშორისო საბჭო ამზადებს Museum International-ის გამოცემას თემაზე: მუზეუმები, მდგრადობა და მდგრადი განვითარება (ნომერი 74, N 297-298). განაცხადები შეფასდება შესაბამისობის მიხედვით ...
დაწვრილებით12 დეკემბერი, 2022
მუზეუმებს მთავარი წვლილი შეაქვთ ჩვენი საზოგადოებების კეთილდღეობასა და მდგრად განვითარებაში. მუზეუმებს, როგორც სანდო ინსტიტუციებსა და მნიშვნელოვან მაკავშირებელ რგოლებს ჩვენს საერთო სოციალურ სივრცეში, შეუძლიათ ...
დაწვრილებით30 ნოემბერი, 2022
ICOM-მა უკრაინაში საფრთხის ქვეშ მყოფი კულტურული ძეგლების საგანგებო წითელი ნუსხა გამოაქვეყნა იმ მიზნით, რომ რუსული შეიარაღებული ძალების შეჭრის ნიადაგზე დაეხმაროს უკრაინას განადგურების საფრთხის ქვეშ მყოფი ...
დაწვრილებით10 ნოემბერი, 2022
ICOM-ის საქართველოს ეროვნული კომიტეტის განცხადება სსიპ საქართველოს ხელოვნების სასახლე-კულტურის ისტორიის მუზეუმის მხრიდან გავრცელებულ დეზინფორმაციაზე მუზეუმის ინსტიტუციურ წევრად მიღება-არმიღების შესახებ. ICOM ...
დაწვრილებით01 აგვისტო, 2022
გენერალური კონფერენცია მუზეუმების საერთაშორისო საბჭოს (ICOM) მთავარი ღონისძიებაა. ICOM-ის გენერალური კონფერენცია / პრაღა 2022 / მუზეუმების ძალა ICOM-ის გენერალური კონფერენცია სამ წელიწადში ერთხელ სხვადასხვა ...
დაწვრილებით25 ივლისი, 2022
ICOM-ის ეთიკის კომიტეტმა (ETHCOM) გამოსცა ორი ახალი სტანდარტი, რომელიც ICOM-ის სამუზეუმო ეთიკის კოდექსის შემავსებელი დოკუმენტია. კოლექციების შევსების სტანდარტები მუზეუმების საერთაშორისო საბჭოს მიერ დოკუმენტში ...
დაწვრილებით18 ივლისი, 2022
2018 წლის 27 მარტს ICOM - მუზეუმების საერთაშორისო საბჭომ გამოაქვეყნა განცხადება, სადაც ხაზი გაუსვა მუზეუმების დამოუკიდებლობის აუცილებლობასა და მუზეუმის პოლიტიკური ჩარევებისგან გათავისუფლებას. განცხადებაში ...

Dear members, Please be informed that the renewal of ICOM membership started on December 15, 2022 and will continue till February 28, 2023. Please refer carefully to the information sent to your ...
Read more15th december, 2022
Dear Members, As many of you are aware, over the past several months, ICOM members (both Georgian and international) have lost the privilege of free access to several museums under the jurisdiction ...
ICOM is preparing an issue of Museum International on the theme of Museums, sustainability and sustainable development (Vol. 74, Nº 297 – 298). All proposals submitted will be assessed for suitability, ...
Read more12th december, 2022
Each year since 1977, ICOM has organised International Museum Day, which represents a unique moment for the international museum community. The objective of International Museum Day (IMD) is to raise awareness ...
Read more30th november, 2022
ICOM has launched the Emergency Red List of Cultural Objects at Risk – Ukraine in an effort to help protect endangered cultural heritage of Ukraine for future generations in light of the recent invasion ...
Read more10th november, 2022
Statement of the ICOM National Committee of Georgia on the misinformation spread by the LEPL Art Palace of Georgia - Museum of Culture History regarding the acceptance or non-acceptance of the museum as ...
Read more01th august, 2022
The General Conference is the main event of the International Council of Museums (ICOM). ICOM PRAGUE 2022: THE POWER OF MUSEUMS Prague, capital of the Czech Republic and a magnificent open-air museum, ...
Read more18th july, 2022
On March 27, 2018, International Council of Museums (ICOM) published a statement emphasizing the independence of museums and warning that they must remain free from political interference. The ...
Read more24th june, 2022
The Advisory Council, composed of the Chairpersons of National and International Committees, Regional Alliances, and Affiliated Organisations, selected the museum definition proposal to bring forward to ...
Read more09th june, 2022
We consider alarming the mass dismissal process of qualified staff from the Georgian National Museum since the end of 2021, as a result of which more than 60 employees have been dismissed so far. It is ...