ICOM ევროპის საერთაშორისო კონფერენცია “მუზეუმებისა და თემების დაკავშირება: კომუნიკაციისა და განათლების როლი”
15 სექტემბერი, 2023
2023 წლის 2-3 ოქტომბერს გაიმართება ICOM ევროპის საერთაშორისო კონფერენცია “მუზეუმებისა და თემების დაკავშირება: კომუნიკაციისა და განათლების როლი” ლისაბონში (პორტუგალია).
კონფერენცია იმართება ICOM პორტუგალიის, ICOM საქართველოს, ICOM ხორვატიის. ლუსოფონის უნივერსიტეტის, UNESCO პორტუგალიისა და ლისაბონის ეტლების ეროვნული მუზეუმის პარტნიორობით.
კონფერენცია, რომლის თემაა „მუზეუმებისა და თემების დაკავშირება: კომუნიკაციისა და განათლების როლი“, უნიკალური შესაძლებლობაა მრავალფეროვანი გლობალური საზოგადოებისთვის, რომელიც შედგება ICOM-ის წევრების, პედაგოგების, მუზეუმის პროფესიონალებისა და კომუნიკაციის ექსპერტებისთვის. ორი დღის განმავლობაში კონფერენცია გაანალიზებს თემების/საზოგადოებების, როგორც ცოდნის თანაშემქმნელების გაძლიერების საკითხებს შემდეგ თემებზე ფოკუსირებით:
- მეხსიერება და საზოგადოება: მუზეუმები, როგორც კულტურის კერები მემკვიდრეობის ნამდვილი ფასეულობების წარმოჩენისთვის.

ICOM Europe International conference “Bridging the gap between museums and communities: the role of communication and education”
15th september, 2023
On October 2-3, 2023, the ICOM Europe International Conference "Bridging the gap between museums and communities: the role of communication and education" will be held in Lisbon (Portugal).
The conference is organized by ICOM Europe Regional Alliance in partnership with ICOM Portugal, ICOM Georgia, ICOM Croatia, University of Lusophone, UNESCO Portugal and the National Chariot Museum of Lisbon. The conference, themed “Bridging the Gap between Museums and Communities: The Role of Communication and Education,” is a unique opportunity for our diverse global community of ICOM members, educators, museum professionals, and communication experts. Over two days, we will analyze empowering communities as co-creators of knowledge through engaging discussions on key themes:
• Memory and Community: Museums as cultural hubs to showcase heritage’s true value.
• Communication, Education, and Community: Strategies to amplify community voices.
• Heritage as Diversity: Objects’ multiple meanings for different communities.
• Inclusion of Underrepresented Communities: Giving voice to all.
• Addressing Challenges: Using communication and education to engage communities.
• Virtual vs. Real Engagement: Transforming virtual visitors into real museumgoers.
We are delighted to share that the conference program for the ICOM Europe International Conference 2023 is now available! Conference website: https://icomeulisbon23.org/