ICOM საქართველოს საბჭოს წევრი მარიამ ჩხაიძე ICOM CIDOC-ის 2023 წლის საერთაშორისო კონფერენციაზე
ICOM საქართველოს საბჭოს წევრი მარიამ ჩხაიძე მონაწილეობს ICOM CIDOC-ის 2023 წლის საერთაშორისო კონფერენციაზე "ცოდნის საზღვრები. მუზეუმები, დოკუმენტაცია და დაკავშირებული მონაცემები", რომელიც 2023 წლის 24-28 სექტემბერს მექსიკის ეროვნულ უნივერსიტეტში იმართება.
CIDOC-ის 2023 წლის ჰიბრიდული ფორმატის საერთაშორისო კონფერენცია, რომელშიც მსოფლიოს 30 ქვეყნიდან 200-ზე მეტი პროფესიონალი მონაწილეობს, მიზნად ისახავს ცოდნის საზღვრების გაფართოებისა და ტრანსფორმაციის მნიშვნელობის კვლევას სამუზეუმო დოკუმენტაციასა და ციფრულ ინტეგრაციაში.
ძირითადი თემები და დისკუსიები:
- დოკუმენტაციის სოციალური პასუხისმგებლობა - დოკუმენტაციის პროცესის მნიშვნელობის აღქმა და იმ ფაქტორის გააზრება, რომ ეს პროცესი ექსპონატებზე ფიზიკური მონაცემების შეგროვებასთან ერთად მოიცავს უფრო ფართო კონტექსტისა და სოციალური შედეგების განხილვას.
- მიგრაცია მონაცემთა ბაზის ახალ სისტემებში - მონაცემთა მიგრაცია ძველი ციფრული მონაცემთა ბაზის სისტემებიდან ახალზე, რაც გვთავაზობს გაუმჯობესებულ დეტალებსა და ინოვაციურ მიდგომებს.
- ხელოვნური ინტელექტი და სამუზეუმო დოკუმენტაცია - სადისკუსიო ფორუმი იკვლევს დინამიურ ურთიერთობას ხელოვნურ ინტელექტსა და სამუზეუმო დოკუმენტაციას შორის. ეს საკითხი განიხილება როგორც ძლიერი ინსტრუმენტი და ამავდროულად, როგორც პოტენციური პრობლემა - ინფორმაციული უსაფრთხოება, თუმცა ხელოვნური ინტელექტის ელემენტების ინტეგრირება მნიშვნელოვნად გაამარტივებს დოკუმენტაციის პროცესებს.
კონფერენციის ვებ-გვერდი: https://cidoc2023.unam.mx/home.html
კონფერენციის დასრულების შემდეგ, მოგვიანებით გამოქვეყნდება ICOM საქართველოს საბჭოს წევრის მარიამ ჩხაიძის დეტალური ანგარიში კონფერენციაზე განხილული თემებისა და შედეგების შესახებ.

ICOM Georgia board member Mariam Chkhaidze at the ICOM CIDOC 2023 International Conference
ICOM Georgia board member Mariam Chkhaidze is participating in the ICOM CIDOC 2023 International Conference "Frontiers of Knowledge. Museums, Documentation and Linked Data", which is held on September 24-28, 2023 at the National University of Mexico.
CIDOC 2023 Hybrid Format International Conference aims to explore the importance of expanding and transforming the boundaries of knowledge in museum documentation and digital integration.
Main topics and discussions:
- Social responsibility of documentation - Recognizing the importance of the documentation process and understanding the fact that this process, along with the collection of physical data on exhibits, involves consideration of the wider context and social implications.
- Migration to new database systems: Data migration from old digital database systems to new ones, offering improved detail and innovative approaches.
- Artificial intelligence and museum documentation: Discussion forum explores the dynamic relationship between artificial intelligence and museum documentation. This issue is seen as a powerful tool and at the same time as a potential problem - Information security, although the integration of artificial intelligence elements will significantly simplify documentation processes.
After the end of the conference, Mariam Chkhaidze's detailed report on the topics and results discussed at the conference will be published later.