ICOM საქართველოსა და EUMM ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ექსპერტის შეხვედრა
2023 წლის 8 ნოემბერს ICOM საქართველოს თავმჯდომარე ლანა ქარაია და საბჭოს წევრი მარიამ ჩხაიძე EUMM ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ექსპერტს ლუიჯი სპადარის შეხვდნენ.
EUMM-ს ექსპერტის მიერ ინიცირებული შეხვედრისას, მხარეების მიერ განხილული იქნა მუზეუმებისა და ზოგადად, კულტურული მემკვიდრეობის მდგომარეობისა და დაცვის საკითხები საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში (ცხინვალი და აფხაზეთი) და საზღვრების მიმდებარე ტერიტორიაზე. ექსპერტმა მიიღო დეტალური ინფორმაცია ICOM საქართველოს ღონისძიებების თაობაზე ორივე რეგიონში მდებარე მუზეუმებისა და ძეგლების ირგვლივ არსებული გარემოებების შესახებ, ასევე ორგანიზაციის კვალიფიკაციის ამაღლების განხორციელებული, მიმდინარე და სამომავლო პროექტების შესახებ კრიზისის დროს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის მიმართულებით.
შეხვედრაზე ასევე განხილული იქნა ICOM საქართველოს სამომავლო გრძელვადიანი პროექტი საქართველოს წითელი ნუსხის შექმნის თაობაზე, რომელიც მიზნად ისახავს კულტურული ფასეულობების უკანონო ვაჭრობის წინააღმდეგ ბრძოლას და ხელს შეუწყობს ქვეყანაში კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ღონისძიებებს.
შეხვედრის დასასრულს, EUMM-ს ექსპერტმა ხაზი გაუსვა, რომ განხილული საკითხები და მიღებული ინფორმაცია მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანს ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ანგარიშის სრულყოფაში და გააძლიერებს ICOM საქართველოსა და EUMM-ს მომავალ თანამშრომლობას საერთო მიზნით - კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის მიმართულებით.
ლუიჯი სპადარი კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის სარდლობის პოლკოვნიკად მსახურობდა იტალიის კარაბინერებში, რომლის დროსაც იგი მჭიდროდ თანამშრომლობდა ICOM - მუზეუმების საერთაშორისო საბჭოსთან როგორც იტალიაში, ასევე მის ფარგლებს გარეთ.
ლუიჯი სპადარის მიმდინარე მისია საქართველოში მიზნად ისახავს EUMM-ს შესაძლებლობების გაძლიერებას კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის მიმართულებით და ხაზს უსვამს მუზეუმების უმთავრეს როლს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვასა და პრეზენტირებაში.

ICOM Georgia and EUMM Expert meeting
On November 8, 2023, Lana Karaia, the Chair of ICOM Georgia, and Mariam Chkhaidze, a board member met with Luigi Spadari, the cultural heritage protection expert of the EUMM - European Union Monitoring Mission.
Initiated by the EUMM expert, the meeting focused on discussing the state and protection of museums and cultural heritage in the occupied regions of Georgia (Tskhinvali and Abkhazia) and the border area. The expert received comprehensive information about ICOM and ICOM Georgia's activities, the circumstances surrounding museums and monuments in both regions, as well as the organization's ongoing and future projects aimed at enhancing qualifications in cultural heritage protection during crises. The participants also addressed ICOM Georgia's forthcoming long-term project, the creation of the Red List of Georgia. This initiative is designed to combat the illegal trade of cultural goods and will contribute to the implementation of cultural heritage protection measures in the country. At the conclusion of the meeting, the EUMM expert underscored that the discussed issues and the information received would significantly contribute to the completion of the EU monitoring mission's report, strengthening future cooperation between ICOM Georgia and the EUMM. Their shared objective is the protection of cultural heritage. Luigi Spadari, who previously served as a colonel in the Italian Carabinieri Command for the Protection of Cultural Heritage, collaborated closely with ICOM in Italy and internationally. His current mission in Georgia aims to enhance the EUMM's capacity in cultural heritage protection, emphasizing the pivotal role of museums in safeguarding and demonstrating cultural heritage.