ICOM CECA-ს 2024 წლის საუკეთესო პრაქტიკის პრემიაზე განაცხადების მიღება დაიწყო.
საუკეთესო პრაქტიკის პრემიის კონკურსი შეიქმნა მუზეუმების საგანმანათლებლო ან კულტურული პროექტების წარდგენის მიზნით. კონკურსს ადმინისტრირებას უწევს CECA - ICOM-ის სამუზეუმო განათლებისა და კულტურის აქციების საერთაშორისო კომიტეტი და მიზნად ისახავს საუკეთესო პრაქტიკის გავრცელებას და კომიტეტის წევრების მონაწილეობის წახალისებას CECA-ს 2024 წლის საერთაშორისო კონფერენციაზე, რომელიც გაიმართება 2024 წლის 14-18 ოქტომბერს ათენში (საბერძნეთი). პრემია განკუთვნილია ექსკლუზიურად ICOM CECA-ს წევრებისთვის და წარმოადგენს დამატებით უპირატესობას კომიტეტის წევრობისთვის. CECA-ში წევრობის დასტურის მიზნით, პირადად ან ინსტიტუციის მეშვეობით (ICOM/CECA ინსტიტუციური წევრი), თითოეულმა კანდიდატმა განაცხადს უნდა დაურთოს:
• ICOM წევრობის ბარათის ციფრული ასლი 2023 წლის სტიკერით
• გადახდის ციფრული ქვითარი
მონაწილეობის მისაღებად წევრებმა უნდა შეავსონ განაცხადის ფორმა განაცხადის პროცედურების შესაბამისად. ფორმა ივსება ელექტრონულად და უნდა გაიგზავნოს პრემიის კოორდინატორთან მარგარიტა ლარეინთან margaritalaraignee(at)gmail.com. განაცხადების გაგზავნის ბოლო ვადა: 2024 წლის 17 მაისი. დაგვიანებული განაცხადები ან ის განაცხადები, რომელიც არ აკმაყოფილებს ზემოაღწერილ კრიტერიუმებს, არ მიიღება. საერთაშორისო ჟიური შედგება CECA-ს პრეზიდენტის მარი-კლარტი ო’ნილის, CECA-ს საბჭოს წევრისა და პრემიის წინა გამარჯვებულებისგან. ყველა პროექტი ექვემდებარება ორმაგ შეფასებას. შეფასება დაეფუძნება შემდეგ კრიტერიუმებს (100 ქულა):
• პროგრამის დიზაინი და დაგეგმვა (მაქს. 60 ქულა) კერძოდ: მიზნები (მაქს. 10 ქულა), შესაბამისობის კრიტერიუმები (მაქს. 20 ქულა), რესურსები (მაქს. 5 ქულა), თანამშრომლობა (მაქს. 5 ქულა), მასალები (მაქს. 10 ქულა) და მედიაციის მეთოდები (მაქს. 10 ქულა).
• პროგრამის განხორციელება (მაქსიმუმ 20 ქულა), კონკრეტულად: მომზადება (მაქს. 10 ქულა), განხორციელება (მაქს. 10 ქულა).
• პროგრამის კვლევები, შეფასება და რემედიაცია (მაქს. 20 ქულა), მათ შორის, კერძოდ: თანმხლები კვლევები (მაქს. 5 ქულა), შედეგების შეფასების კვლევები (მაქს. 10 ქულა) და რემედიაციის პერსპექტივები (მაქს. 5 ქულა).
ყველა განაცხადი, რომელიც მიიღებს 100-დან მინიმუმ 70 ქულას, კლასიფიცირდება, როგორც ტექნიკურად მისაღები განაცხადი და შევა საუკეთესო პრაქტიკის ყოველწლიურ პუბლიკაციაში. კონკურსის სააპლიკაციო ფორმა – გადმოწერა განაცხადის შევსების სახელმძღვანელო – გადმოწერა
• კანდიდატების მიერ სააპლიკაციო ფორმის გაგზავნა – არაუგვიანეს 2024 წლის 17 მაისი
• საერთაშორისო ჟიურის ონლაინ შეხვედრა და შეფასება – 2023 წლის 7-10 ივნისი
• საერთაშორისო ჟიურის მიერ კონკურსის შედეგების გამოქვეყნება – 2023 წლის 11 ივნისი
• შერჩეული წევრების მიერ სტატიების გაგზავნა პუბლიკაციისთვის – 2023 წლის 19 ივლისი
გამარჯვებულთა სია 2023 წლის 11 ივნისიდან გახდება ცნობილი. ფინანსური გრანტი პირველ სამ პროექტს გადაეცემა. პროექტის წარმდგენი პირი  მიიღებს ფულად დახმარებას და პრემიის სერტიფიკატს. ცვლილებები შეიძლება განხორციელდეს მხოლოდ განსაკუთრებული და დასაბუთებული მიზეზების მიხედვით და დადასტურდეს ჟიურის წევრთა მიერ. შერჩეული წევრები პროექტის შესახებ სტატიებს 2024 წლის 19 ივლისს გააგზავნიან. გრანტის ფარგლებში სამი გამარჯვებულისთვის ანაზღაურდება CECA-ს ყოველწლიურ კონფერენციაზე რეგისტრაციის საფასური, ასევე მაქსიმუმ 400.00 ევრო საცხოვრებლისთვის, ინვოისის წარდგენის შემდეგ და დადგენილი თანხის ფარგლებში. გრანტის ფარგლებში მგზავრობის ხარჯები არ იფარება.

General Presentation This prize was initially organized for these reasons :
• Establish a common language among CECA members worldwide so that it is easier for them to share their experiences.
• To promote the comparison of programs organized all over the world, so that CECA members can more easily integrate exogenous ideas into their own work.
• Disseminate the programs presented by CECA members throughout the museum community in such a way that they can inspire all professionals in the field.
This year 2024, the top three programs will again receive this award, based on the criteria presented below. The winners will be offered the opportunity to participate in the annual CECA Conference in 2024 (Athens, 14 to 18 October). The registration fee for the conference and a contribution of 400.00 euros for their accommodation will be covered by CECA. (Please note that transport costs will not be covered). As in previous editions, these three programs will be published. But there will also be other high-quality programs presented that can be included in “Best Practice 12, A tool to improve museum education internationally”.
Aspect Score
Response to the Best Practice document Max. 100
Program design and planning (max 60) In particular, the following: Objectives (max 10), relevance criteria (max 20), resources (max 5), collaborations (max 5), materials (max 10) and mediation methods (max 10).
Implementation of the program(max 20),specifically: The preparation (max 10), the implementation (max 10).
Studies, evaluation and remediation of the program (max 20) including in particular: accompanying studies (max 5), outcome evaluation studies (max 10) and remediation prospects (max 5).
TOTAL Max.100
“Guide to participating in the prize”
The prize is intended exclusively for members of CECA (Board members are excluded) and represents an additional advantage to membership of the Committee. To confirm their membership of the CECA, either in their personal capacity or through their institution (ICOM/CECA institutional member), each candidate must attach to their application:
• A digital photocopy of their ICOM card with the 2024 sticker
• The digitized receipt of the payment of his rights
To participate, members must complete an application form in accordance with the application procedures. The form must be completed electronically and sent exclusively to Margarita Laraignée, Responsible for the Best Practice Award: margaritalaraignee(at)gmail.com no later than May 17, 2024. Late applications will not be accepted, nor will applications that do not meet the criteria described above. An international jury, chaired by Marie-Clarté O’Neill, President of CECA and composed of a member of the Board and previous winners of the Best Practice Award, will evaluate the submitted projects All projects will be subject to a double evaluation. The following table presents the entire calendar:
Sending of the application form by the candidates
No later, May 17, 2024
The international jury meets online and evaluates the programs
7-10 June 2023
The international jury publishes the result of the competition
As of 11 June 2023
The selected members send the articles
19 July 2023
Thank you for your attention to this message and good luck! Marie-Clarté O’Neill President ICOM – CECA ► BP Award Details 2024 ► Application Form 2024