ვის შეუძლია განაცხადის გაკეთება?
თუ მუზეუმი ჯერ არ არის ICOM-ის წევრი და მიეკუთვნება 1 და 2 კატეგორიების ქვეყნებს (იხ. ICOM-ის წევრობის კატეგორიების ცხრილი), მუზეუმს შეუძლია მიმართოს ეროვნულ კომიტეტს ინსტიტუციური წევრობისთვის. მას შემდეგ, რაც წევრობის განაცხადი დამტკიცდება შესაბამისი ეროვნული კომიტეტის მიერ, დოკუმენტი შეიძლება დაერთოს პრემიის განაცხადს საწევრო გადასახადის პირველი გადახდის დოკუმენტთან ერთად.
თუ მუზეუმი არ არის ICOM-ის ინსტიტუციური წევრი და თუ ეს მუზეუმი მე-3, 4 და 5 კატეგორიის ქვეყნიდანაა (საქართველო მე-3 კატეგორიის ქვეყანაა. იხ. ICOM წევრობის ცხრილი), ICOM-ის ინდივიდუალურ წევრს შეუძლია განაცხადის გაკეთება პრემიის კონკურსში. ამ შემთხვევაში, განაცხადი უნდა გაკეთდეს იმ მუზეუმის სახელით, რომელსაც ესა თუ ის ინდივიდუალური წევრი წარმოადგენს, ინსტიტუციის მხარდაჭერის წერილის თანხლებით.
ვის არ შეუძლია განაცხადის შეტანა:
ICOM-ის ინდივიდუალური წევრები 1 და 2 კატეგორიის ქვეყნებიდან.
ICOM-ის ინდივიდუალური წევრები მე-3, 4 და 5 კატეგორიის ქვეყნებიდან, თუ მას არ ახლავს შესაბამისი მუზეუმის მხარდაჭერის წერილი.
სააპლიკაციო პროცესი
განაცხადების მიღება დაიწყება 2024 წლის მარტიდან და გაგრძელდება სექტემბრამდე. პროექტის განმცხადებლები (შემდეგში მოხსენიებული, როგორც „კანდიდატები“) წარადგენენ თავიანთ განაცხადებს ICOM-ის სამდივნოში* დამტკიცების წერილის თანხლებით (იხ. დამტკიცების პროცესი ქვემოთ) ICOM-ის კომიტეტებიდან (ეროვნული კომიტეტები, საერთაშორისო კომიტეტები, რეგიონული ალიანსები ან ასოცირებული ორგანიზაციები). * ონლაინ განაცხადის ფორმა ხელმისაწვდომი იქნება ICOM-ის ვებ-გვერდზე განაცხადების მიღების გახსნის პერიოდიდან.
შერჩევისა და შეფასების პროცესი
- განაცხადები იგზავნება ICOM-ის სამდივნოში ICOM-ის კომიტეტების (ეროვნული და საერთაშორისო კომიტეტები, რეგიონული ალიანსები და ასოცირებული ორგანიზაციების) თანხმობის თანხლებით.
- ICOM-ის სამდივნო ახორციელებს კანდიდატების კვალიფიციურობის ვერიფიკაციას და გადასცემს ჟიურს ყველა შემოწმებული პროექტების სიას შეფასებისთვის.
- ჟიური აკეთებს პირველ შერჩევას - პროექტების სიიდან ე.წ. გრძელ სიას.
- შეფასების მომდევნო ეტაპის შემდეგ, ჟიური წარმოადგენს პროექტების მოკლე სიას.
- საბოლოოდ, ჟიური შეარჩევს სამ (3) კანდიდატს, პრემიის ფინალისტებს.
- გამარჯვებული გამოცხადდება ICOM-ის გენერალურ კონფერენციაზე 2025 წელს (დუბაი), პრემიის დაჯილდოების ცერემონიაზე.
დამტკიცების პროცესი
ICOM-ის თითოეულ კომიტეტს (ეროვნული და საერთაშორისო კომიტეტები, რეგიონული ალიანსები, ასოცირებული ორგანიზაციები), რომელთაც მონაწილეობა მიიღეს ICOM-ის სამდივნოს მიერ ორგანიზებულ ონლაინ-განვითარების შეხვედრაში (იხ. ქვემოთ), შეუძლიათ შესაბამისი ქვეყნიდან განაცხადების დამტკიცება. დამტკიცებისთვის პოტენციურ კანდიდატებს შეუძლიათ დაუკავშირდნენ ICOM-ის უფლებამოსილ კომიტეტებს. დამტკიცების პროცესის მართვისთვის, ICOM-ის თითოეულმა კომიტეტმა უნდა დანიშნოს საბჭოს წევრი, როგორც რეკომენდატორი დამტკიცების პროცესისთვის. ᲨᲔᲡᲐᲫᲚᲔᲑᲚᲝᲑᲔᲑᲘᲡ ᲒᲐᲜᲕᲘᲗᲐᲠᲔᲑᲐ
ICOM-ის პრემია მუზეუმებში მდგრადი განვითარების პრაქტიკისთვის მიზნად ისახავს, შექმნას სწავლის შესაძლებლობები, რომელიც ხელმისაწვდომია ICOM-ის ქსელისთვის. ICOM-ის კომიტეტებისთვის (ეროვნული და საერთაშორისო კომიტეტები, რეგიონული ალიანსები, ასოცირებული ორგანიზაციები), ასევე დაინტერესებული კანდიდატებისთვის მოეწყობა შესაძლებლობების განვითარების პროგრამა ICOM-ის პრემიის, 2023 წლის დღის წესრიგის, მდგრადი განვითარების მიზნებისა (SDGs) და მდგრადი განვითარების შესახებ. პროგრამის მიზანია, ხელი შეუწყოს კარგად შემუშავებული განაცხადების შედგენას და გააძლიეროს ICOM-ის წევრები, როგორც მდგრადი განვითარების პროცესში მონაწილეები. შესაძლებლობების განვითარების სესიების პირველი თარიღები: ეროვნული და საერთაშორისო კომიტეტებისთვის, რეგიონული ალიანსებისა და ასოცირებული ორგანიზაციებისთვის (ICOM კომიტეტები):
დაინტერესებული კანდიდატებისთვის:
შესაძლებლობების განვითარების სესიები შემუშავებულია ICCROM-სა (კულტურული ფასეულობების დაცვისა და აღდგენის კვლევის საერთაშორისო ცენტრი) და Curating Tomorrow-ის პარტნიორობით.
ჟიური
ჟიური შედგება შვიდი (7) წევრისგან, რომელთაც ხელმძღვანელობას გაუწევს ICOM-ის მდგრადი განვითარების საერთაშორისო კომიტეტის თავმჯდომარე.
ICOM გამოაცხადებს კონკურსს ჟიურის წევრობაზე 2024 წლის იანვრიდან:
- მუზეუმის ოთხი (4) ექსპერტი - ICOM წევრები
- მდგრადი განვითარების მიმართულებით ორი (2) ექსპერტი (ICOM წევრობა არ არის აუცილებელი).
პრემია
პრემიის გამარჯვებული მიიღებს სპეციალურად პრემიის პირველი გამოცემისთვის შექმნილ უნიკალურ ქანდაკებას. პრემიის გამარჯვებულს ასევე ექნება შესაძლებლობა, გაშუქდეს ICOM-ის სხვადასხვა მედიის საშუალებით (ICOM სოციალური მედია, ICOM პოდკასტი და/ან ICOM ვებ-გვერდი). სამი (3) ფინალისტი მიწვეული იქნება ICOM-ის მიერ ICOM-ის 27-ე გენერალურ კონფერენციაზე, რომელიც გაიმართება დუბაიში 2025 წელს. ისინი მიიღებენ პრემიის სერთიფიკატებს თავიანთი პროექტებისთვის. პრემიის პუბლიკაცია, რომელშიც წარმოდგენილი იქნება გამარჯვებული, ფინალისტი და მოკლე სიის პროექტები, გამოქვეყნდება ICOM-ის გენერალური კონფერენციიდან რამდენიმე თვის შემდეგ.
—
დამატებითი დეტალები განაცხადის პროცესისა და პრემიის შესახებ, ხელმისაწვდომი იქნება 2024 წლის დასაწყისში საპროექტო წინადადებების გამოცხადებისთვის. საკონტაქტო ინფორმაცია: mas@icom.museum
დამატებითი ინფორმაცია
გაეროს 2030 წლის დღის წესრიგი არის გლობალური განვითარების დღის წესრიგი, რომელზეც შეთანხმებულია გაეროს ყველა წევრი სახელმწიფო. განვითარების საკითხები და პრიორიტეტები ფართოდ განსხვავდება მთელ მსოფლიოში - 2030 წლის დღის წესრიგი არის ჩარჩო, რომელიც მოიცავს განვითარების პრიორიტეტების სპექტრს. მიზნები და ამოცანები საფუძვლად უდევს ქმედებებს კაცობრიობისა და პლანეტისთვის კრიტიკულ სფეროებში („5 Ps“):
- ხალხი: სიღარიბისა და შიმშილის აღმოფხვრა ყველა ფორმითა და განზომილებით და უზრუნველყოფა იმისა, რომ ყველა ადამიანს შეუძლია გამოიყენოს თავისი პოტენციალი ღირსეულ, თანასწორუფლებიან და ჯანსაღ გარემოში.
- პლანეტა: პლანეტის დაცვა დეგრადაციისგან მდგრადი მოხმარებისა და წარმოების, მისი ბუნებრივი რესურსების მდგრადი მართვისა და კლიმატის ცვლილებებზე გადაუდებელი მოქმედებების გზით, რათა მან უზრუნველყოს ახლანდელი და მომავალი თაობების საჭიროებები.
- კეთილდღეობა: უზრუნველყოფა იმისა, რომ ყველა ადამიანს შეუძლია ჰქონდეს კეთილდღეობა და სრულფასოვანი ცხოვრება. ეკონომიკური, სოციალური და ტექნოლოგიური პროგრესი უნდა განხორციელდეს ბუნებასთან ჰარმონიაში.
- მშვიდობა - ხელი შეეწყოს მშვიდობიან, სამართლიან და ინკლუზიურ საზოგადოებებს, რომელიც თავისუფალია შიშისა და ძალადობისგან. მდგრადი განვითარება არ შეიძლება მოხდეს მშვიდობის გარეშე და მშვიდობა მდგრადი განვითარების გარეშე.
- პარტნიორობა: 2030 წლის დღის წესრიგის განსახორციელებლად საჭირო თანხების მობილიზება განახლებული გლობალური პარტნიორობის მდგრადი განვითარების გზით, რომელიც დაფუძნებულია გლობალური სოლიდარობის განმტკიცების სულისკვეთებაზე, განსაკუთრებული აქცენტით ყველაზე ღარიბი და ყველაზე დაუცველი ფენების საჭიროებებზე და ყველა ქვეყნის, ყველა დაინტერესებული მხარისა და ყველა ადამიანის მონაწილეობით.

ICOM Award for Sustainable Development Practice in Museums
The ICOM Award is the first global award that recognises innovative initiatives and exemplary museum practices in sustainable development. It is also the first award that ICOM addresses to all its members.  In line with ICOM’s 2019 Kyoto Resolution On sustainability and the implementation of Agenda 2030, Transforming our World and the ICOM Strategic plan, the ICOM Award contributes to the strengthening of ICOM’s engagement towards sustainable development. The award presents itself as a learning opportunity for museum professionals and the ICOM Network.  ICOM, as a global organisation, aims to demonstrate the various ways in which the museum sector contributes to sustainable development; and inspire museums and museum professionals everywhere in the world to begin or strengthen their efforts for sustainable development in practice.  Furthermore, ICOM aims to serve as a catalyst for collective action, encouraging all ICOM Bodies (National and International Committees, Regional Alliances, and Affiliated Organisations) to play an active role in promoting sustainable development practices within the museum community. In this way, ICOM is launching a groundbreaking initiative that brings together all its bodies in a united front for sustainable development.  Through this initiative, ICOM reinforces its commitment to Agenda 2030 and beyond by being at the forefront of change within the museum sector and inspires an accelerated development of sustainable practices leading to long-term changes for the museum sector and our common future.  The ICOM Award receives entries, which are judged by an international jury on the basis of the five dimensions of Agenda 2030 and the Sustainable Development Goals, namely the 5 P’s: People, Planet, Prosperity, Peace and Partnership. The ICOM Award ceremony will take place at the ICOM 27th General Conference in 2025 in Dubai.
THE APPLICATION
Who can apply?
Museums that are ICOM Members in good standing for the years 2023 and 2024 can apply for the Award.  If you are not a member:  If a museum is not yet an ICOM Member and belongs to Categories 1 and 2 (see the ICOM Membership grid), the museum can first apply for institutional membership in its own country to its National Committee. Once the membership application has been approved by its National Committee, it can be attached to the application for the Award together with the receipt of the first membership fee payment. You will find more information on the ICOM institutional membership here:  Information on ICOM membership Directory of ICOM National Committees  If a museum is not an ICOM Institutional Member and if the museum belongs to Categories 3, 4 and 5 (see the ICOM Membership grid), an ICOM Individual Member can apply for the Award. In that case, it must be done on behalf of the museum where they work, attaching a Letter of Support from the institution.  Who cannot apply:  ICOM Individual Members in Categories 1 and 2. ICOM Individual Members in Categories 3, 4 and 5 without the support of the museum where they work.  Application process  The Call for applications will be open from March to September 2024.  The project applicants (referred to as “Candidates”) shall send their applications to the ICOM Secretariat* together with an endorsement (see endorsement process below) from the ICOM Bodies (National Committees, International Committees, Regional Alliances or Affiliated Organisations).  *The online application form will be available on ICOM’s website when the call is launched.
SELECTION AND EVALUATION PROCESS
1. The applications are sent to the ICOM Secretariat with an endorsement from the ICOM Bodies (National and International Committees, Regional Alliances, and Affiliated Organisations).
2. The ICOM Secretariat carries out verification to ensure that Candidates are eligible and provides the list of eligible projects to the Jury for examination.
3.  The Jury makes a first selection, a Longlist, from the list of eligible projects.
4. After further examination, the Jury provides a Shortlist of projects.
5. The Jury makes a selection of three (3) final Candidates, the Award finalists.
6. The Winner is announced at the Dubai General Conference in 2025, during the Award Ceremony.
ENDORSEMENT PROCESS
Each of the ICOM Bodies (National and International Committees, Regional Alliances, Affiliated Organisations) who have taken part in an online Capacity Building session (see below) organised by the ICOM Secretariat can endorse applications. A template for the award endorsement letter will be provided by the ICOM Secretariat to the ICOM Bodies. Potential Candidates can contact the eligible ICOM Bodies listed on the ICOM member space for an endorsement. To manage the endorsement process, each of the ICOM Bodies shall appoint a Board member who shall be the reference person for the award endorsement process.
CAPACITY BUILDING
THE JURY
A Jury consisting of seven (7) members will carry out the selection, chaired by the Chair of ICOM SUSTAIN, the International Committee on Museums and Sustainable Development.  ICOM will make an open call for applications for the Jury in January 2024 for:
• Four (4) museum experts who are ICOM members in good standing
• Two (2) Sustainable Development experts (non-mandatory ICOM membership)
THE AWARD
The Winner of the Award shall receive a (1) unique statuette specifically designed for the first edition of the Award. The Winner of the Award will also have the opportunity to be promoted through the various ICOM media (such as, but not limited to, ICOM social media, ICOM podcast, and/or ICOM Website).   The three (3) Finalists will be invited by ICOM to attend the 27th ICOM General Conference to be held in Dubai in 2025. They shall receive an Award certificate for their Projects.   An Award publication featuring the Winner, the Finalists and Outstanding Projects, that are part of the Shortlist selected by the Jury, shall be published a few months after the ICOM General Conference.    More information on the application process and the award will be available at the beginning of 2024 for the launch of the call for project submissions. In the meantime, you can email us at mas@icom.museum
MORE INFORMATION
UN 2030 Agenda is the global development agenda, agreed on by all member states of the United Nations. Development issues and priorities vary widely across the globe – the 2030 Agenda is a framework that aims to cover the range of development priorities.  The Goals and targets stimulate action in areas of critical importance for humanity and the planet (the “5 P’s”):
1. People: to end poverty and hunger, in all their forms and dimensions, and to ensure that all human beings can fulfil their potential in dignity and equality and in a healthy environment.
2. Planet: to protect the planet from degradation, including through sustainable consumption and production, sustainably managing its natural resources and taking urgent action on climate change, so that it can support the needs of the present and future generations.
3. Prosperity: to ensure that all human beings can enjoy prosperous and fulfilling lives and that economic, social, and technological progress occurs in harmony with nature.
4. Peace: to foster peaceful, just and inclusive societies which are free from fear and violence. There can be no sustainable development without peace and no peace without sustainable development.
5. Partnership: to mobilise the means required to implement the 2030 Agenda through a revitalised Global Partnership for Sustainable Development, based on a spirit of strengthened global solidarity, focused in particular on the needs of the poorest and most vulnerable and with the participation of all countries, all stakeholders and all people.