განაცხადების მიღება ICOM-ის სამუზეუმო სწავლების საერთაშორისო ცენტრის (ICOM-ITC) საგრანტო კონკურსში (ოქტომბერი-ნოემბერი, 2024)
30 ივნისი, 2024
2024 წლის 23 ოქტომბრიდან 1 ნოემბრის ჩათვლით ICOM-ITC სასწავლო პროგრამა თემაზე „მუზეუმის მდგრადი მართვა: ადგილობრივი გამოწვევები და საუკეთესო პრაქტიკა!“ ჩატარდება ქალაქ ნანჩანგსა და ჯინგდეჟენში (ჯიანგსის პროვინცია, ჩინეთი).
სასწავლო ცენტრის მე-15 პროგრამის ფარგლებში ჩინელი და უცხოელი მონაწილეები და ლექტორები განიხილავენ სამუზეუმო მენეჯმენტის მდგრადობის კრიტიკულ თემას, შეისწავლიან მუზეუმების წინაშე არსებულ გამოწვევებს ადგილობრივ დონეზე და წარმოაჩენენ საუკეთესო პრაქტიკას მთელი მსოფლიოდან. საერთაშორისო და ჩინელ მონაწილეებს შესაძლებლობა ექნებათ ჩაერთონ დისკუსიებსა და შემთხვევების შესწავლაში, რომელიც მიზნად ისახავს ინოვაციური გადაწყვეტილებების ხელშეწყობას და მდგრადი პრაქტიკის პოპულარიზაციას მათ ინსტიტუციებში. ICOM-ITC-ის სწავლების თეორიულ-პრაქტიკული მეთოდის მიხედვით, სასწავლო პროგრამა მოიცავს ლექციებს, ჯგუფურ მუშაობებს, დისკუსიებს, ადგილობრივ მუზეუმებში სასწავლო ვიზიტებსა და ექსკურსიებს კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლებზე.
განაცხადების მიღება  - კრიტერიუმები:
ICOM-ის წევრებს, რომლებიც აკმაყოფილებენ შემდეგ კრიტერიუმებს, შეუძლიათ გამოაგზავნონ განაცხადი ამ პროგრამაში მონაწილეობის მისაღებად:
• ICOM-ის მოქმედი წევრი - წევრს გადახდილი უნდა ჰქონდეს ICOM-ის ინდივიდუალური საწევრო გადასახადი ზედიზედ, ბოლო ორი წლის განმავლობაში, მიმდინარე წლის ჩათვლით (2023 და 2024);
• მუზეუმში ან შესაბამის საჯარო ინსტიტუციაში საშუალო მენეჯერულ პოზიციაზე მყოფი პირები;
• 45 წლამდე ასაკის პირები (2024 წლის 31 დეკემბრის ვადით);
• ინგლისური ენის ფლობა (წერილობითი და სასაუბრო ინგლისური).
ICOM-ITC-ის სასწავლო პროგრამა განკუთვნილია ICOM-ის წევრებისთვის ძირითადად განვითარებადი ქვეყნებიდან, მაგრამ აპლიკანტებს სხვა ქვეყნებიდანაც შეუძლიათ განაცხადის გამოგზავნა.
დოკუმენტები
განაცხადებს თან უნდა ახლდეს შემდეგი ინფორმაცია ინგლისურ ენაზე:
• განმცხადებლის CV - Curriculum Vitae, რომელიც მოიცავს შემდეგ ინფორმაციას: ტრენინგები, სამუშაო გამოცდილება, პუბლიკაციები და მიმდინარე სამუშაო პასუხისმგებლობები (მაქსიმუმ ერთი გვერდი);
• სრულად შევსებული სააპლიკაციო ფორმა (იხ. ქვემოთ);
• სამოტივაციო წერილი;
• იმ ინსტიტუციის დირექტორის სარეკომენდაციო წერილი, სადაც აპლიკანტი მუშაობს;
• 2024 წლის საწევრო გადახდის დამადასტურებელი საბუთი (ბარათის ასლი 2024 წლის სტიკერით ან ოფიციალური დოკუმენტი ICOM-ის ეროვნული კომიტეტიდან);
• განმცხადებლის პასპორტის პირველი გვერდის ასლი. მნიშვნელოვანია: თქვენი პასპორტი მოქმედი უნდა იყოს მინიმუმ 2025 წლის 30 აპრილამდე;
• სამოტივაციო წერილი, რომელიც პასუხობს შემდეგ სამ კითხვას:
1. როგორ უკავშირდება თქვენი მიმდინარე მოვალეობები ICOM-ITC-ის სასწავლო პროგრამის თემას? (მაქსიმუმ 1500 სიმბოლო)
2. რა სახის ცოდნას და უნარებს ელით ICOM-ITC-ის პროგრამისგან? (მაქსიმუმ 1500 სიმბოლო)
3. როგორ შეიძლება ICOM-ITC-ის სასწავლო პროგრამამ ხელი შეუწყოს თქვენი მუზეუმის მიმდინარე თუ მომავალი პროექტებისა და აქტივობების განვითარებას? (მაქსიმუმ 1500 სიმბოლო).
სრული განაცხადის გაგზავნის ბოლო ვადა: 2024 წლის 19 ივლისი (CET+1).
გრანტები
ICOM, ICOM ჩინეთი და სასახლის მუზეუმი გასცემენ ორ სახის გრანტს:
სრული გრანტი მოიცავს ეკონომ-კლასის ავიაბილეთს, საცხოვრებელსა და ადგილობრივ მასპინძლობას პროგრამის პერიოდში. ამ ტიპის გრანტისთვის უპირატესობა მიენიჭებათ განმცხადებლებს მე-2, 3, 4 და 5 კატეგორიის ქვეყნებიდან (საქართველო მე-3 კატეგორიის ქვეყანაა). ნაწილობრივი გრანტი მოიცავს საცხოვრებელსა და ადგილობრივ მასპინძლობას პროგრამის პერიოდში. ამ ტიპის გრანტისთვის უპირატესობა მიენიჭებათ განმცხადებლებს 1 კატეგორიის ქვეყნებიდან. ICOM ან სასახლის მუზეუმი უზრუნველყოფს მონაწილეთა მგზავრობის ორგანიზებას სრული გრანტის ფარგლებში. ნაწილობრივი გრანტის მქონე მონაწილეებმა კი, თავად უნდა დაჯავშნონ საკუთარი ავიაბილეთები. გთხოვთ, გაითვალისწინეთ, ვიზის საფასური, დაზღვევა და სხვა ხარჯები, რომელიც არ არის ზემოთ აღნიშნული, სრულად მონაწილეთა პასუხისმგებლობაა. სასწავლო პროგრამაში მონაწილეობისთვის რეგისტრაციის საფასური არ მოითხოვება. განაცხადის ონლაინ-ფორმა.
ICOM-ITC-ის შესახებ
ICOM-ის სამუზეუმო სწავლების საერთაშორისო სასწავლო ცენტრი (ICOM-ITC), დაფუძნებულია პეკინში, ჩინეთის სასახლის მუზეუმში. ცენტრი წარმოადგენს ICOM-ის, ICOM ჩინეთისა და სასახლის მუზეუმის თანამშრომლობით პროგრამას. ინკლუზიური და მონაწილეობითი სასაწავლო პროგრამების ორგანიზებით, ცენტრი მიზნად ისახავს, ხელი შეუწყოს მუზეუმებს შორის კვლევასა და გამოცდილების გაცვლა-გაზიარებას საერთაშორისო დონეზე და განვითარებადი ქვეყნების პროფესიონალების კვალიფიკაციის გაზრდას.  პროგრამის ფარგლებში განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა აზია-წყნარი ოკეანის რეგიონს.

Call for ICOM-ITC grants: Sustainable museum management: local challenges and best practices
The next workshop of the ICOM International Training Centre for Museum Studies (ICOM-ITC) will be held from 23 October to 1 November 2024 in the cities of Nanchang and Jingdezhen, Jiangxi province, China.
In this 15th edition of the training programme, the workshop will delve into the critical theme of sustainability in museum management, exploring the challenges faced by museums at the local level and showcasing best practices from around the globe. International and Chinese participants will have the opportunity to engage in discussions and case studies aimed at fostering innovative solutions and promoting sustainable practices within their institutions. The programme will follow the ICOM-ITC training method, which combines practice and theory with lectures, group work, discussions, and visits to local museums.
CALL FOR APPLICATIONS – CRITERIA
Only ICOM members meeting the following criteria can apply to this programme:
• Being an ICOM member in good standing, which means having paid their ICOM individual membership dues for two consecutive years including the current year of application (i.e. 2023 and 2024) or, in the case of a new or reinstated ICOM membership, having paid membership dues for the year of application (i.e. 2024)
• Occupying middle-management position in a recognised museum or public institution
• Aged 45 years or under, by 31 December 2024
• Fluent in spoken and written English.
The ICOM-ITC training workshops are intended primarily for ICOM members from emerging countries but applicants from other countries might be considered.
DOCUMENTS
Applications must be accompanied by the following information in English:
• A Curriculum Vitae of the applicant indicating training, work experience, publications and current work responsibilities (one page maximum)
• A fully completed Application Form (see below)
• A motivation statement
• A letter of recommendation from the director of the applicant’s institution
• Proof of payment of 2024 membership fees (copy of the card with 2024 sticker or official document from the National Committee)
• A copy of the first page of the applicant’s passport. IMPORTANT: Your passport needs to be valid at least until 30 April 2025
• Motivation statement answering to the following three questions:
• How do your current responsibilities relate to the topic of the workshop? (1500 characters maximum)
• What kind of knowledge and skills do you expect to get from the programme? (1500 characters maximum)
• How could the training workshop strengthen the projects and activities your museum are currently developing or planning to develop? (1500 characters maximum)
TYPES OF GRANTS ICOM, ICOM China and the Palace Museum award two types of grants: The full grant covers an economy-class air ticket, accommodation, and local hospitality for the participant for the duration of the training workshop. Applicants residing in countries belonging to categories 2, 3, 4 and 5, as defined in the ICOM membership grid, are given priority for this type of grant. The partial grant covers accommodation and local hospitality for the participant for the duration of the training workshop. Applicants residing in countries belonging to category 1, as defined in the ICOM Membership grid, will be considered for partial grants. ICOM or the Palace Museum will make the travel arrangements for participants with a full grant. Participants with a partial grant must book their own air ticket. Visa costs, insurance coverage and other expenses not explicitly stated above are at the cost of the participants. There are no registration fees for attending the training seminar. Submit your application All applications should be submitted through the online form before midnight (CET+1), July 19, 2024.
ABOUT ICOM-ITC
The ICOM International Training Centre for Museum Studies (ICOM-ITC), housed at the Palace Museum in Beijing, China, is a collaboration between ICOM, ICOM China and the Palace Museum. By providing inclusive and participatory training programmes for museum professionals, the centre is intended to “promote research and exchange among museums at an international level and develop the museum expertise of professionals from developing countries, especially those from the Asia-Pacific region,” where the museum sector is growing rapidly and there is a high demand for museum professionals.