განაცხადების მიღება | საერთაშორისო ვორქშოფი “მუზეუმში ყველაფერი გვიყვება ამბავს”
განაცხადების მიღება | საერთაშორისო ვორქშოფი “მუზეუმში ყველაფერი გვიყვება ამბავს” 3-4 დეკემბერი, 2024 | თბილისი, საქართველო
ICOM-ის მარკეტინგისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის საერთაშორისო კომიტეტი (MPR), ICOM საქართველო, საქართველოს ეროვნული მუზეუმი, ევროპის აკადემიის თბილისის რეგიონული ცენტრი და თბილისის მუზეუმების გაერთიანება გიწვევთ საერთაშორისო ვორქშოფში „მუზეუმში ყველაფერი გვიყვება ამბავს“ მონაწილეობის მისაღებად, რომელიც ჩატარდება თბილისში, 2024 წლის 3-4 დეკემბერს.
პროგრამაში მონაწილეობა შეუძლიათ კულტურის სფეროს წარმომადგენლებს, რომლებიც დაინტერესებულნი არიან სამუზეუმო კომუნიკაციის მიმართულებით ცოდნის გაღრმავებით. ვორქშოფის სესიებს უმასპინძლებს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი და ილია ჭავჭავაძის ლიტერატურულ-მემორიალური მუზეუმი. მონაწილეებისთვის ასევე ჩატარდება სპეციალური ტური ლადო გუდიაშვილის ფონდის საგამოფენო დარბაზში. აღნიშნული ღონისძიება წარმოადგენს საერთაშორისო კონფერენციის “მუზეუმის კომუნიკაცია გზაჯვარედინზე: საზოგადოების გაძლიერება ცვლილებებისა და კრიზისის დროს” (4-7 დეკემბერი) ფარგლებში ორგანიზებულ ღონისძიებას. ახალი პერსპექტივები:  ვორქშოფი, რომელსაც გაუძღვებიან ICOM MPR-ის მმართველი საბჭოს წევრები - ლუის მარსელო მენდესი და ნათია ხულუზაური, ინტენსიური პროგრამაა, რომელიც მიზნად ისახავს მუზეუმის პროფესიონალებს გააცნოს კომუნიკაციისა და სტრატეგიული ბრენდის, როგორც მუზეუმის სტრუქტურული ელემენტების მენეჯმენტის როლი; გააძლიეროს იმის აღქმა, თუ როგორ შეუძლია მუზეუმის ვერბალურ და არავერბალურ ელემენტებს მნიშვნელოვანი გავლენა მოახდინოს ვიზიტორების გამოცდილებაზე და როგორ გააძლიერონ მუზეუმის მისიისა და ფასეულობების განაცხადები.
თუმცა ამ ღონისძიების ყველაზე მნიშვნელოვანი შედეგია კომუნიკაციის შესაძლებლობა უსაფრთხო და კეთილგანწყობილ გარემოში, სადაც პროფესიონალებს შეეძლებათ, ერთმანეთს გაუზიარონ თავიანთი გამოცდილება, სურვილები, იმედგაცრუებები და მიღწევები.
პროგრამაში მონაწილეობა უფასოა და მოიცავს ყავის შესვენებებსა და სპეციალურ ტურს ვორქშოფის მონაწილეებისთვის. საცხოვრებლისა და მგზავრობის ხარჯები მონაწილეებმა თავად უნდა დაფარონ. გამოაგზავნე შენი განაცხადი დღეს განაცხადის შევსება შესაძლებელია 1 ნოემბრამდე ბმულზე: https://icom-mpr.typeform.com/workshop
სამუშაო ენა: ინგლისური
მონაწილეთა რაოდენობა შეზღუდულია 30-მდე. შერჩევის პროცესში პრიორიტეტი მიენიჭებათ:
• საერთაშორისო კონფერენციის “მუზეუმის კომუნიკაცია გზაჯვარედინზე: საზოგადოების გაძლიერება ცვლილებებისა და კრიზისის დროს” (4-7 დეკემბერი) მონაწილეებს.
• მუზეუმის პროფესიონალებს, მიუხედავად იმისა, არიან თუ არა ისინი ICOM-ის წევრები.
• მათ, ვინც ფლობს ინგლისურ ენას საშუალო დონეზე.
პროექტი დაფინანსდა ICOM-ის სპეციალური გრანტების კონკურსში და მიზნად ისახავს ვორქშოფის “მუზეუმში ყველაფერი გვიყვება ამბავს” განხორციელებას იტალიასა და საქართველოში. ვორქშოფი უკვე წარმატებით ჩატარდა მიმდინარე წლის 12-13 სექტემბერს იტალიაში, გენუაში, სადაც მასპინძელი გახლდათ Galata Museo del Mare. 3-4 დეკემბერს კი ICOM MPR, ICOM საქართველო, საქართველოს ეროვნული მუზეუმი, ევროპის აკადემიის თბილისის რეგიონულ ცენტრთან და თბილისის მუზეუმების გაერთიანებასთან ერთად უმასპინძლებს ზემოაღნიშნულ ვორქშოფს თბილისში.

Call for Applications | Everything in a Museum Communicates International Workshop
Call for Applications | International Workshop “Everything in a Museum Communicates” December 3rd – 4th, 2024 | Tbilisi, Georgia ICOM International Committee for Marketing and Public Relations (MPR), ICOM Georgia, the Georgian National Museum, the Academia Europaea Tbilisi Regional Centre, and the Tbilisi Museums Union invite you to join the international workshop Everything in a Museum Communicates in Tbilisi, Georgia, from 3 to 4 December 2024. This capacity-building activity, open to the cultural sector and designed to develop the skills and capacities of museum professionals of all ages and backgrounds, is to be held at the Tbilisi State University, and Ilia Chavchavadze Literary-Memorial Museum followed by a special tour around the Exhibition Hall of Lado Gudiashvili Foundation, is part of the Museum Communications at a Crossroads: Empowering Our Communities in Times of Change and Crisis conference (December 4-7).
New perspectives
The workshop, conducted by ICOM MPR board members Luis Marcelo Mendes (Mr.) and Natia Khuluzauri (Ms.), is a fast-paced and intense program designed to help museum professionals understand the role of communications and strategic brand management as structural elements of a museum, enhance the perception of how a museum’s verbal and non-verbal elements can dramatically influence the visitor experience, and learn how to empower their museum’s mission and value proposition. However, the most valuable outcome is networking in a safe, welcoming space where professionals can share their experiences, dreams, frustrations, and accomplishments. This is a free program, including coffee breaks and a special tour for the workshop participants. All travel costs are at the participant’s expense.
Send your application today
The call for applications is open until Nov 1st at: https://icom-mpr.typeform.com/workshop Working Language: English The number of participants is limited to 30 professionals to ensure the workshop runs smoothly. The selection process will give priority to the following:
• Participants of the Museum Communications at a Crossroads: Empowering Our Communities in Times of Change and Crisis conference (December 4-7).
• Museum professionals – either ICOM or non-ICOM members.
• An intermediate level of fluency in English.
The workshop “Everything in a Museum Communicates” is supported by the ICOM Strategic Allocation Review Committee (SAREC) in two countries: Italy and Georgia. The workshop was already successfully held in Galata Museo del Mare, Genoa, Italy, on 12-13 September. The workshop is organized by ICOM Marketing and Public Relations, ICOM Georgia, the Georgian National Museum with the Academia Europaea Tbilisi Regional Center, and the Tbilisi Museums Union in Tbilisi, Georgia.