მუზეუმის საერთაშორისო დღე
1977 წლიდან ყოველწლიურად მუზეუმების საერთაშორისო საბჭო (ICOM) აღნიშნავს მუზეუმის საერთაშორისო დღეს, რომელიც წარმოადგენს მნიშვნელოვან მოვლენას საერთაშორისო სამუზეუმო საზოგადოებისთვის.
მუზეუმის საერთაშორისო დღის მიზანია საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება იმის შესახებ, რომ "მუზეუმი წარმოადგენს კულტურული გაცვლის მნიშვნელვან შესაძლებლობას, ხელს უწყობს კულტურათა გამდიდრებას, ურთიერთგაგებას, თანამშრომლობასა და მშვიდობის განვითარებას ხალხთა შორის".
მუზეუმის საერთაშორისო დღე აღინიშნება ყოველწლიურად 18 მაისს ამ თარიღის ირგვლივ დაგეგმილი ღონისძიებებით, რომელიც შეიძლება გაგრძელდეს ერთი დღე, შაბათ-კვირა ან მთელი კვირის განმავლობაში.
მუზეუმის საერთაშორისო დღე პირველად აღინიშნა 40 წლის წინ. გასულ წელს ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღო 37 000-ზე მეტმა მუზეუმმა დაახლოებით 158 ქვეყანაში და ტერიტორიაზე.
2026 წელს მუზეუმის საერთაშორისო დღის თემაა "მუზეუმები აერთიანებენ დაყოფილ სამყაროს"
თემა ხაზს უსვამს მუზეუმის პოტენციალს, როგორც ხიდს კულტურულ, სოციალურ და გეოპოლიტიკურ საკითხებს შორის. მუზეუმმა ხელი უნდა შეუწყოს დიალოგს, ურთიერთგაგებას, ინკლუზიურობასა და მშვიდობას როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო საზოგადოებებში.
მუზეუმი, როგორც განათლების არაფორმალური სივრცე, ხელს უწყობს მშვიდობიან თანაცხოვრებასა და ურთიერთპატივისცემას. აღნიშნული თემა ასევე განსაზღვრავს მუზეუმების საერთაშორისო საბჭოს (ICOM) 80 წლის იუბილესთან დაკავშირებულ ღონისძიებებს მთელი წლის მანძილზე, რაც კიდევ ერთხელ ადასტურებს ორგანიზაციის მრავალწლიან ერთგულებას საერთაშორისო სამუზეუმო საზოგადოების გაძლიერებისა და მისი სოციალური როლის წინსვლის მიმართ.
მუზეუმი წარმოადგენს ნდობის მქონე საზოგადოებრივ სივრცეს, სადაც ადამიანები ეცნობიან ისტორიებს, ექსპონატებსა და ერთმანეთის გამოცდილებებს. სოციალური ფრაგმენტაციის, პოლარიზაციისა და ცოდნასა და კულტურაზე არათანაბარი ხელმისაწვდომობის პირობებში, მუზეუმი ხელს უწყობს კავშირის აღდგენას თაობებს, საზოგადოებებსა და საზღვრებს შორის, ამით კი ამყარებს დიალოგს, ურთიერთგაგებას, ინკლუზიურობასა და მშვიდობას როგორც ადგილობრივ, ისე გლობალურ დონეზე.
როგორც ღია და ხელმისაწვდომი ინსტიტუცია, მუზეუმი ხელს უწყობს მრავალფეროვანი და მდგრადი განვითარების გაძლიერებას. მუზეუმი ქმნის პირობებს, სადაც კულტურული განსხვავებები შეიძლება გააზრებული და პატივისცემით იქნეს მიღებული კულტურული მემკვიდრეობისა და კოლექტიური მეხსიერების დაცვით, სწავლისა და რეფლექსიის შესაძლებლობების შეთავაზებით, ასევე ისეთი ღია სივრცეების შექმნით, სადაც მრავალფეროვნებები თანაარსებობს.
მუზეუმების საერთაშორიოს საბჭო (ICOM) 2020 წლიდან მხარს უჭერს გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნებს (SDGs) და ყოველწლიურად ხელს უწყობს კონკრეტული მიზნების პოპულარიზაციას მუზეუმის საერთაშორისო დღის ფარგლებში.
2026 წლის თემა შესაბამისობაშია შემდეგ სამ მიზანთან:
- მიზანი 10: შემცირებული უთანასწორობა - უთანასწორობის შემცირება როგორც ქვეყნებს შორის, ასევე მათ შიგნით
- მიზანი 16: მშვიდობა, სამართლიანობა და ძლიერი ინსტიტუციები - სამართლიანი, მშვიდობიანი და ინკლუზიური საზოგადოებების ხელშეწყობა
- მიზანი 17: პარტნიორობა მიზნების მისაღწევად - მდგრადი განვითრებისთვის გლობალური პარტნიორობის აღორძინება
- პარტნიორობა სკოლებთან, ასოციაციებთან, ბიბლიოთეკებთან, სხვა მუზეუმბთან და მსგავს ორგანიზაციებთან, რათა ხელი შეუწყოთ თქვენი ღონისძიების პოპულარიზაციას და გააძლიეროთ კავშირები თანამოაზრე ინსტიტუციებთან;
- მუზეუმის როლის ადვოკატირება საზოგადოებაში: გააცნოთ ადგილობრივ, რეგიონულ და ეროვნულ ხელისუფლებას თქვენი საქმიანობა და მისი მნიშვნელობა ფართო საზოგადოებისათვის;
- ინფორმაციის გავრცელება მუზეუმის საერთაშორისო დღის შესახებ ადგილობრივი მედიის, სოციალური ქსელებისა და ვებ-გვერდის მეშვეობით;
- თქვენი საქმიანობის საერთაშორისო ხილვადობის გაზრდა: გაუზიაროთ ინფორმაცია მუზეუმის საერთაშორისო დღის ფარგლებში დაგეგმილი ღონისძიებების შესახებ მუზეუმების საერთაშორისო საბჭოს (ICOM) ეროვნულ კომიტეტს, რაც საშუალებას მოგვცემს, ინფორმაცია გავავრცელოთ ჩვენს ქსელში და მის ფარგლებს გარეთ.

International Museum Day
Each year since 1977, ICOM has organised International Museum Day, which represents a unique moment for the international museum community.The objective of International Museum Day (IMD) is to raise awareness about the fact that, “Museums are an important means of cultural exchange, enrichment of cultures and development of mutual understanding, cooperation and peace among peoples.” Organised on 18 May each year or around this date, the events and activities planned to celebrate International Museum Day can last a day, a weekend or an entire week. IMD was celebrated for the first time 40 years ago. All around the world, more and more museums participate in International Museum Day. Last year, more than 37,000 museums participated in the event in about 158 countries and territories.
International Museum Day 2026: Museums Uniting a Divided World
On 18 May 2026, museums worldwide will mark International Museum Day under the theme “Museums Uniting a Divided World”. The theme highlights the potential of museums to act as bridges across cultural, social, and geopolitical divides, fostering dialogue, understanding, inclusion and peace within and between communities worldwide.
INTERNATIONAL MUSEUM DAY 2026 THEME
As places of learning, museums contribute to peaceful coexistence and mutual respect. For International Museum Day 2026 this May, we invite you to join us in highlighting the theme Museums uniting a divided world. This theme will also guide the celebrations of ICOM’s 80th anniversary throughout the year.
Museums are trusted public spaces where people encounter stories, objects and one another. In times of social fragmentation, polarisation, and unequal access to knowledge and culture, museums help rebuild connection across generations, across communities, and across borders, fostering dialogue, understanding, inclusion, and peace within and between communities worldwide.
The theme “Museums Uniting a Divided World” highlights the potential of museums to act as bridges across cultural, social, and geopolitical divides, fostering dialogue, understanding, and peace within and between communities worldwide. Museums do not erase differences but create conditions in which differences can be understood and handled with respect: by safeguarding heritage and memory, offering learning and reflection, and providing welcoming spaces where diverse voices can be heard. Open and accessible, museums foster diversity and sustainability.
Through International Museum Day, ICOM has been supporting the UN Sustainable Development Goals (SDGs) since 2020 and promotes a set of goals annually. This year’s theme aligns with the following three goals:
- SDG 10: Reduced Inequalities: Reduce inequality within and among countries
- SDG 16: Peace, justice and strong institutions: Promote just, peaceful and inclusive societies
- SDG 17: Partnership for the goals: Revitalise the global partnership for sustainable development
ICOM invites all members of the international museum community to participate in International Museum Day 2026 and translate the theme into locally meaningful action, including participatory programming, partnerships, and accessible experiences that strengthen belonging and trust. ICOM looks forward to highlighting International Museum Day with you and your connected museum.
To ensure the success of International Museum Day, we need your help!
You are the ambassadors of International Museum Day. Thanks to the activities that you organise and the strong connections you develop with your public, this event continues to be a success year after year. In addition to the activities you plan, your participation in International Museum Day is an opportunity for you to:
- Implement partnerships with schools, associations, libraries, other museums, etc. to promote your event and reinforce your links with organisations with similar goals;
- Advocate for the role of museums in our societies by letting local, regional, and national authorities know about your activities and why they matter for the general public;
- Spread information about International Museum Day through the local press, your social media and your website;
- Gain international visibility about your activities by sharing information about your International Museum Day events with ICOM, allowing us to spread the news throughout our network and beyond.
When preparing a special activity for International Museum Day, we recommend that you follow five important steps:
TARGET A SPECIFIC PUBLIC
You can choose to target your regular visitors or new public. In any case, we recommend you to target at least one specific public such as children, senior citizens, a minority within your community, etc.
DEFINE YOUR OBJECTIVES
Your aim can be to reach new public, highlight your participation in the community, be heard by public authorities, make your institution known to potential partners, etc.
FORGE INSTITUTIONAL PARTNERSHIPS
International Museum Day is a chance to create local, national or international partnerships and sponsorships in regards to many aspects – from collections, to mediation or financing.
JOIN AN INTERNATIONAL CAMPAIGN
Register your activity on the interactive map of International Museum Day (coming soon !) and use our hashtags on social media to join museums worldwide in the celebration.
MAKE A POST-EVENT EVALUATION
It is important to analyse the success of your International Museum Day and its impact. We also encourage you to send your images and outcomes to your ICOM National Committee — they might feature in ICOM’s Annual Report!