სახლ-მუზეუმების საერთაშორისო დღეები 2026 წლის 18-19 აპრილს გაიმართება
2026 წლის 18-19 აპრილს გაიმართება რიგით მეორე მასშტაბური ღონისძიება სახლ-მუზეუმების საერთაშორისო დღეები, რომელიც აერთიანებს ისტორიულ სახლ-მუზეუმებსა და გამოჩენილი პიროვნებების მემორიალურ სახლებს მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან. ინიციატივა ორგანიზებულია იტალიის ეროვნული მემორიალური სახლების ასოციაციის მიერ, ICOM DEMHIST-ისა და ICOM ICLCM-ის მხარდაჭერით. გასულ წელს ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღო 401 სახლ-მუზეუმმა 83 000-ზე მეტი ვიზიტორის დასწრებით.
ორი დღის მანძილზე მონაწილე მუზეუმები გახსნიან თავიანთ კარს ფართო საზოგადოებისთვის და შესთავაზებენ სპეციალურ პროგრამებს: ექსკურსიებს, კონცერტებს, მასტერკლასებს ბავშვებისა და მოზრდილებისთვის და სხვა აქტივობებს.
ამ ორი დღის განმავლობაში ყველა კონტინენტი გაერთიანდება კულტურისა და მეხსიერების სახელით, რათა წარმოჩინდეს მრავალფეროვანი სივრცეები, სადაც სხვადასხვა სფეროს (ხელოვნება, ლიტერატურა, მეცნიერება, საზოგადოებრივი და პოლიტიკური ცხოვრება) გამოჩენილი პიროვნებები ცხოვრობდნენ და მოღვაწეობდნენ.

The Second International House Museum Days will take place on April 18-19 2026.
This collaborative initiative led by the Italian National Association of Houses of Memory (Italy) with ICOM-DEMHIST and ICOM-ICLCM (International Committee of Literary and Composers’ Museums) is dedicated to celebrating historic houses, houses of memory and the figures they commemorate. The event will provide the framework for a global focus on Historic House Museums.
We invite house museums from across the world to join us in planning special activities for April 18-19 – tours, concerts, workshops for children and adults etc.
We aim to create a blossoming of events on these days across the world, all linked under the title of the event and using common title and graphics that we will send to every participating museum.