სახლ-მუზეუმების საერთაშორისო დღე თემით “ხსოვნა და პიროვნებები” პირველად 2025 წლის 5-6 აპრილს გაიმართება.
საერთაშორისო ინიციატივა იტალიის ეროვნული ასოციაციის „მემორიალური სახლები“ (Houses of Memory, Italy), ICOM-DEMHIST-ისა და ICOM-ICLCM-ის (ლიტერატურული და კომპოზიტორთა მუზეუმების საერთაშორისო კომიტეტი) თანამშრომლობით შეიქმნა და ეძღვნება ისტორიული სახლ-მუზეუმებისა და მემორიალური მუზეუმებისა დაცვასა და მათი როლის აღნიშვნას. ღონისძიება შექმნის გლობალურ პლატფორმას ისტორიული სახლ-მუზეუმების წარმოჩენისა და მათი მნიშვნელობის ხაზგასმის მიზნით.
მონაწილეობის მიღება შეუძლია ყველა სახლ-მუზეუმს და იმ მუზეუმებს, რომლებიც ერთ ან მეტ გამოჩენილ პიროვნებას ეძღვნება.
რეგისტრაციის ბოლო ვადა: 2025 წლის 20 მარტი.
ქვემოთ მოცემულია რესურსები, რომელიც შეგიძლიათ გამოიყენოთ საერთაშორისო დღის ღონისძიებებზე ინფორმაციის გასავრცელებლად თქვენი სახლ-მუზეუმების პოპულარიზაციისთვის.
ბმულზე ხელმისაწვდომია ვიზუალური მასალა ინგლისურ ენაზე (ჰორიზონტალური და ვერტიკალური ფორმატებით), ასევე მაგალითები და შაბლონები, რომელიც შეგიძლიათ გამოიყენოთ ღონისძიების გასაშუქებლად და თქვენი სამიზნე აუდიტორიის მოსაზიდად.
საერთაშორისო დღეებში მონაწილეობის მისაღებად, მუზეუმებს შეუძლიათ შექმნან განსაკუთრებული გამოცდილება ვიზიტორებისთვის. მაგ.:

The first edition of the International House Museum Days will take place on April 5-6, 2025, under the theme “Memory and Personalities.”
This international initiative, organized by the Italian National Association of Houses of Memory, in collaboration with ICOM-DEMHIST and ICOM-ICLCM (International Committee for Literary and Composers’ Museums), is dedicated to the protection and recognition of historic house museums and memorial museums. The event will serve as a global platform to highlight and promote the significance of these institutions.
All house museums and museums dedicated to one or more distinguished personalities are invited to participate.
Registration deadline: March 20, 2025
Promotional Resources
Below, you will find resources to promote the International House Museum Days and to enhance the visibility of your house museum.
The link provides visual materials in English (both horizontal and vertical formats), along with templates and examples to help publicize the event and engage your target audience.
How to Participate
To take part in the International House Museum Days, museums are encouraged to offer a special experience for visitors, such as: