EMYA – ევროპის წლის მუზეუმის პრემიის 2027 წლის კონკურსზე განაცხადების მიღება დაიწყო.
MF – ევროპის მუზეუმების ფორუმი აცხადებს აპლიკაციების მიღებას ევროპის 2027 წლის მუზეუმის პრემიის კონკურსზე – EMYA (European Museum of the Year Award).
განაცხადების მიღების ბოლო ვადა - 2026 წლის 4 მაისი.
სამუზეუმოს სფეროს ყველაზე პრესტიჟული პრემია დაფუძნდა 1977 წელს ბრიტანელი მუზეოლოგის კენეტ ჰადსონის მიერ და ხორციელდება ევროპის მუზეუმების ფორუმის* მიერ, ევროპის საბჭოს ეგიდით. EMYA – ევროპის წლის მუზეუმის პრემია და ამ კონკურსის სხვა ჯილდოები ყოველწლიურად ცხადდება და გაიცემა ფორუმის საერთაშორისო კონფერენციასა და დაჯილდოების ცერემონიალზე. კონკურსი მიზნად ისახავს სამუზეუმო სფეროს მოწინავე გამოცდილების აღიარებას ევროპის მასშტაბით და ხელს უწყობს ინოვაციური მიდგომების განვითარებასა და საზოგადოებაზე ორიენტირების პროცესის ხელშეწყობას სამუზეუმო სივრცეში.
კონკურსში მონაწილეობის პირობები:
• კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლია ევროპის ყველა მუზეუმს, რომელიც არაკომერციული/არამომგებიანია და გაიხსნა ან არსებითად განახლდა 2022 წლის იანვრის შემდეგ;
• კონკურსში მონაწილეობის მიღება არ შეუძლია მუზეუმებს/გამოფენებს, რომელიც აპლიკაციის შევსების პერიოდისთვის 4 წელზე მეტი ხნის მანძილზე გახსნილია;
• დროებითი ან “ნახევრად მუდმივი” ექსპოზიციები შეიძლება გახდეს განაცხადის გაკეთების მიზანი;
• მუზეუმები/გამოფენები ღია/დასრულებული უნდა იყოს ჟიურის წევრის ვიზიტის დროისთვის (ზაფხული – ადრეული შემოდგომა 2026) და ხელმისაწვდომი უნდა იყოს 2027 წლის ივნისის ბოლომდე;
• მუზეუმს არ შეუძლია მონაწილეობის მიღება, თუ მონაწილეობდა წინა კონკურსებში – 2022, 2023, 2024, 2025 ან 2026 წელს (ეს პირობა არ ეხება მუზეუმების გაერთიანების სხვადასხვა ფილიალებს).
დეტალური ინფორმაცია კონკურსში მონაწილეობის პირობებსა და სააპლიკაციო პროცესზე იხილეთ ბმულზე. კონკურსის პრემიის კატეგორიები:
EMYA 2026 წლის საერთაშორისო კონფერენცია და დაჯილდოების ცერემონია გაიმართება ბილბაოში (ესპანეთი) 2026 წლის 10-14 ივნისს.
ღონისძიებას ორგანიზებას უწევს ევროპის მუზეუმების ფორუმი და  მასპინძლობს Euskararen Etxea და მასთან ასოცირებული ბასკური ენის ინტერპრეტაციის ცენტრი — 2025 წლის ევროპის საბჭოს მუზეუმის პრემიას გამარჯვებული. ღონისძიებაში მონაწილეობას მიიღებს EMYA-ს საზოგადოება: წინა წლების კანდიდატები და გამარჯვებულები, პარტნიორები, მეგობრები და წლევანდელი ნომინირებული მუზეუმები.
კონფერენციის პროგრამა თემით „მუზეუმის გადააზრება: ინკლუზიურობა ყველასთვის“ ფოკუსირებული იქნება ისეთ საკითხებზე, თუ როგორ შეუძლიათ მუზეუმებს უფრო ინკლუზიური და მონაწილეობისკენ მიმართული პრაქტიკების დანერგვა მრავალფეროვანი თემებისთვის.
რეგისტრაცია გახსნილია! ადრეული რეგისტრაცია („early bird“) გრძელდება 2026 წლის 21 აპრილამდე. https://emya2026bilbao.eus/en/
*ევროპის მუზეუმების ფორუმი / European Museum Forum წარმოადგენს საერთაშორისო ორგანიზაციას, რომელიც ხელს უწყობს ევროპის მუზეუმების განვითარებასა და პოპულარიზაციას, სამუზეუმო სივრცეში ინოვაციური მიდგომებისა და მუზეუმის პროფესიონალთა შორის საუკეთესო პრაქტიკისა და გამოცდილების გაზიარებას.

Applications for EMYA2027 are now open!
EMYA celebrates bold ideas and fresh thinking in museums across Europe — and the 2027 edition is especially meaningful as we mark the 50th anniversary of both EMYA and the Council of Europe Museum Prize.
We champion public quality, spark innovative exchange, and highlight sustainable, future‑focused practice.
If your museum is nonprofit and opened or underwent a major transformation after January 2022, this is your moment to shine.
Explore the Guidelines and FAQs to get a quick overview of how the process works and what to expect.
Our National Correspondents are also ready to help you if you require additional guidance, so please do not hesitate to contact the respective national correspondents in your country.
Submit your entry by Monday, 4 May 2026.
All European museums which are not for profit and have opened or been substantially renewed since January 2022 are eligible to apply.
Museums/exhibitions opened for more than 4 years at the time of the application, are not eligible.
The EMYA Jury is looking for innovations in public quality that are likely to have a significant influence in the national and international museum field.
Temporary or ‘semi-permanent’ exhibitions can be the subject of an application. It has to be noted that museums/exhibitions need to be open/completed in time for the judging visit (summer – early autumn) and have to remain accessible until at least the end of June the following year.
No individual museum can be submitted for the award within four years of a previous application i.e. in 2022, 2023, 2024 or 2025. (This does not include different branches of a multi-venue museum service.)
Your application must reach us by midnight on this date. Late applications will not be considered.
Please carefully check the procedures and terms stated in the GUIDELINES and FAQ before starting to prepare your application.
You can also download the application form in its Microsoft Word format HERE, should you prefer to fill and submit your application (with all required attachements) via email to Pedro Branco, EMF Administrator, at emf@europeanforum.museum