ICOM საქართველო აცხადებს ახალი წევრების მიღებას მუზეუმების საერთაშორისო საბჭოში - ICOM.
2023 წლის 28 თებერვლამდე ICOM საქართველო აცხადებს ახალი წევრების მიღებას მუზეუმების საერთაშორისო საბჭოში - ICOM. ICOM, რომელიც აერთიანებს 142 ქვეყნის 50 000-მდე წევრს, წარმოადგენს მუზეუმის პროფესიონალთა ...
ICOM-ის 2023 წლის წევრობის განახლება
15 დეკემბერი, 2022
ძვირფასო წევრებო, გაცნობებთ, რომ ICOM-ის წევრობის განახლება დაიწყო 2022 წლის 17 დეკემბრიდან და გაგრძელდება 2023 წლის 28 თებერვლის ჩათვლით. წევრობის განახლებასთან დაკავშირებით, გთხოვთ, გაეცნოთ შემდეგ ...
ICOM-ის წევრობის ბარათებით საქართველოს რამდენიმე მუზეუმში უფასო ვიზიტის შეზღუდვისა და დეზინფორმაციის შესახებ
ძვირფასო წევრებო როგორც თქვენთვის უკვე ცნობილია, უკანასკნელი თვეების განმავლობაში ICOM-ის წევრებს (როგორც საქართველოს, ისე სხვა ქვეყნების მოქალაქეები) საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის ...
განაცხადების მიღება ICOM-ის გამოცემისთვის Museum International თემაზე: მუზეუმები, მდგრადობა და მდგრადი განვითარება
ICOM - Მუზეუმების საერთაშორისო საბჭო ამზადებს Museum International-ის გამოცემას თემაზე: მუზეუმები, მდგრადობა და მდგრადი განვითარება (ნომერი 74, N 297-298). განაცხადები შეფასდება შესაბამისობის მიხედვით ...
მუზეუმების საერთაშორისო საბჭომ (ICOM) მუზეუმის საერთაშორისო დღის 2023 წლის თემა გამოაცხადა – „მუზეუმები, მდგრადი განვითარება და კეთილდღეობა”
12 დეკემბერი, 2022
მუზეუმებს მთავარი წვლილი შეაქვთ ჩვენი საზოგადოებების კეთილდღეობასა და მდგრად განვითარებაში. მუზეუმებს, როგორც სანდო ინსტიტუციებსა და მნიშვნელოვან მაკავშირებელ რგოლებს ჩვენს საერთო სოციალურ სივრცეში, შეუძლიათ ...
ICOM-მა გამოაქვეყნა უკრაინაში რუსეთის შეიარაღებული ძალების შეჭრის შედეგად განადგურების საფრთხის ქვეშ მყოფი კულტურული ობიექტების წითელი ნუსხა
30 ნოემბერი, 2022
ICOM-მა უკრაინაში საფრთხის ქვეშ მყოფი კულტურული ძეგლების საგანგებო წითელი ნუსხა გამოაქვეყნა იმ მიზნით, რომ რუსული შეიარაღებული ძალების შეჭრის ნიადაგზე დაეხმაროს უკრაინას განადგურების საფრთხის ქვეშ მყოფი ...
ICOM საქართველოს განცხადება გავრცელებულ დეზინფორმაციაზე რამდენიმე მუზეუმის ინსტიტუციურ წევრად მიღება-არმიღების შესახებ
10 ნოემბერი, 2022
ICOM-ის საქართველოს ეროვნული კომიტეტის განცხადება სსიპ საქართველოს ხელოვნების სასახლე-კულტურის ისტორიის მუზეუმის მხრიდან გავრცელებულ დეზინფორმაციაზე მუზეუმის ინსტიტუციურ წევრად მიღება-არმიღების შესახებ. ICOM ...
ICOM-ის გენერალური კონფერენცია პრაღაში. 2022
01 აგვისტო, 2022
გენერალური კონფერენცია მუზეუმების საერთაშორისო საბჭოს (ICOM) მთავარი ღონისძიებაა.  ICOM-ის გენერალური კონფერენცია / პრაღა 2022 / მუზეუმების ძალა ICOM-ის გენერალური კონფერენცია სამ წელიწადში ერთხელ სხვადასხვა ...
ICOM-ის სამუზეუმო ეთიკის კოდექსი: ახალი სტანდარტები დამატებითი სახსრების მოძიებისა და კოლექციების შევსების საკითხებში
25 ივლისი, 2022
ICOM-ის ეთიკის კომიტეტმა (ETHCOM) გამოსცა ორი ახალი სტანდარტი, რომელიც ICOM-ის სამუზეუმო ეთიკის კოდექსის შემავსებელი დოკუმენტია.   კოლექციების შევსების სტანდარტები მუზეუმების საერთაშორისო საბჭოს მიერ დოკუმენტში ...
ICOM-ის განცხადება მუზეუმების დამოუკიდებლობის შესახებ
18 ივლისი, 2022
2018 წლის 27 მარტს ICOM - მუზეუმების საერთაშორისო საბჭომ გამოაქვეყნა განცხადება, სადაც ხაზი გაუსვა მუზეუმების დამოუკიდებლობის აუცილებლობასა და მუზეუმის პოლიტიკური ჩარევებისგან გათავისუფლებას. განცხადებაში ...

ICOM 2023 Membership renewal
Dear members, Please be informed that the renewal of ICOM membership started on December 15, 2022 and will continue till February 28, 2023. Please refer carefully to the information sent to your ...
Addressing Restrictions and Misinformation Regarding Free Museum Visits with ICOM Membership Cards in Georgia
15th december, 2022
Dear Members, As many of you are aware, over the past several months, ICOM members (both Georgian and international) have lost the privilege of free access to several museums under the jurisdiction ...
Call for Papers Museum International: Museums, sustainability and sustainable development
ICOM is preparing an issue of Museum International on the theme of Museums, sustainability and sustainable development (Vol. 74, Nº 297 – 298). All proposals submitted will be assessed for suitability, ...
International Museum Day 2023 to focus on sustainability and wellbeing
12th december, 2022
Each year since 1977, ICOM has organised International Museum Day, which represents a unique moment for the international museum community. The objective of International Museum Day (IMD) is to raise awareness ...
ICOM launches the Emergency Red List of Cultural Objects at Risk – Ukraine
30th november, 2022
ICOM has launched the Emergency Red List of Cultural Objects at Risk – Ukraine in an effort to help protect endangered cultural heritage of Ukraine for future generations in light of the recent invasion ...
Statement of ICOM Georgia on the misinformation regarding the acceptance or non-acceptance of several museums as institutional members
10th november, 2022
Statement of the ICOM National Committee of Georgia on the misinformation spread by the LEPL Art Palace of Georgia - Museum of Culture History regarding the acceptance or non-acceptance of the museum as ...
ICOM General Conference in Prague 2022
01th august, 2022
The General Conference is the main event of the International Council of Museums (ICOM). ICOM PRAGUE 2022: THE POWER OF MUSEUMS Prague, capital of the Czech Republic and a magnificent open-air museum, ...
ICOM Statement on the independence of museums
18th july, 2022
On March 27, 2018, International Council of Museums (ICOM) published a statement emphasizing the independence of museums and warning that they must remain free from political interference. The ...
The ICOM Advisory Council selects the museum definition proposal to be voted in Prague
24th june, 2022
The Advisory Council, composed of the Chairpersons of National and International Committees, Regional Alliances, and Affiliated Organisations, selected the museum definition proposal to bring forward to ...
ICOM Georgia responds to the recent developments in the museum field in Georgia
09th june, 2022
We consider alarming the mass dismissal process of qualified staff from the Georgian National Museum since the end of 2021, as a result of which more than 60 employees have been dismissed so far. It is ...